fbpx

Opomíjené způsoby optimalizace PLA kampaně

Tento článek je již posledním článkem z naší série článků o PLA kampaních. Přiblížíme vám možnosti optimalizace PLA kampaně, které jsou v Google Ads k dispozici, avšak dle našich zkušeností je používá jen málo klientů. Setkáváme se s tím například při vstupní analýze kampaní, kde je častým jevem opomenutí všech detailů nastavení jednotlivých kampaní. V Google Ads je k dispozici více možností ovlivnění výsledné nabídky vstupující do aukce. Tyto možnosti jsou přímo v nastavení produktové kampaně. Nastavují se obvykle po určitém čase aktivity kampaně, když už máte dostatečná data pro jejich vyhodnocení a následnou optimalizaci. Jedná se o ovlivnění nabídek dle zařízení, časového rozvrhu reklam, lokality a dle publik, přičemž právě publika využívá málokdo.

Zařízení

Zařízení jsou rozdělena do třech kategorií: počítače, mobilní telefony a tablety. Počítače jsou naším primárním cílem. U tabletů obvykle zpozorujete nižší aktivitu. Naopak mobilní telefony získávají opravu vysoký traffic, ovšem ten je nutné si hlídat. Pro mobilní telefony je obvykle lepší nastavit min. o 20% nižší nabídku, tedy v tom případě, pokud mají vyšší cenu za konverzi.

Časový rozvrh reklam

Možnosti nastavení časového rozvrhu reklam jsou velice široké. Časový rozvrh můžete nastavit i při spuštění nové kampaně, jelikož můžete vycházet z predikce vašich minulých kampaní. Statistiku si snadno zobrazíte v Google Analytics, záleží už jenom na vás, zda budete chtít výkon hodnotit po dnech, či po týdnech. Nejčastěji se můžeme setkat se snížením nabídky pro víkend, kdy kampaně obvykle dosahují vyšší ceny za konverzi. Dříve jsme nabídky vyhodnocovali a nastavovali ručně, v současné době však máme tento proces automatizovaný skriptem, který nám umožňuje podrobné členění dle určitých hodin a úpravu nabídek dle aktuálního výkonu, samozřejmě nám také ušetří hodně manuální práce.

Místa

Místa, na která cílíte, můžete rozlišit podle jednotlivých lokalit. U českých e-shopů je samozřejmostí zacílení na Česko, členit však můžete ještě podrobněji, a to nejčastěji dle jednotlivých krajů, nebo i měst. U prodeje dražšího zboží můžete například zjistit, že vám jdou lépe v Praze, kde tedy kampaň podpoříte navýšením nabídky, naopak třeba Moravskoslezský kraj se může potýkat s nižší výkonem, což je pro vás impulsem pro snížení nabídky.

Publika

Všemi předchozími úpravami obvykle můžete získat více konverzí (jelikož podpoříte to, co funguje) a nižší cenu za konverzi (jelikož na druhou stranu utlumíte to, co nefunguje). Ale co jsou publika a jak to chodí u nich?

Publika nejsou výjimkou, také u nich nastavujete snížení či zvýšení vaší nabídky dle jejich výkonu. Publika můžeme definovat jako soubor uživatelů se stejnými vlastnostmi, to tedy mohou být návštěvy dané části stránky či stejný okruh zájmů atp. Publika, která se zobrazují ve výběru pro PLA kampaň dělíme na: remarketingové seznamy, seznamy e-mailů zákazníků, podobné remarketingovým seznamům a in-market publika, neboli publika se zájmem o koupi. Všechna publika nastavujeme pro pozorování (tedy pro sběr statistických dat a možnost úpravy nabídky), nikoliv pro cílení, jelikož tím bychom až příliš omezili kampaň cílením pouze na uživatele vybraných publik. Úpravu nabídky většinou nastavujeme až po určitém výkonu.

Doufáme tedy, že jste si dělali poznámky z celé pětice článků o PLA kampani a nyní se chystáte všechny části vaší kampaně projít a zrevidovat. No a pokud na to nemáte čas, nebo si optimalizací nejste úplně jisti, můžete se nás kdykoliv zeptat, rádi vám s tím poradíme!

Close Menu